Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

002Heligónka spieva nesúťažné vystúpenie heligonkárov v Novej BystriciTretia augustová nedeľa patrila 11. ročníku nesúťažnej prehliadky heligonkárov s názvom „Heligónka spieva“, ktorý organizuje Obec Nová Bystrica s naším heligonkárom „telom aj dušou“ Vladimírom Tomčalom.

Obec Nová Bystrica sa s veľkým elánom pustila do realizácie tejto veľmi peknej akcie už aj preto, že z roka na rok rastie počet tých, ktorí si obľúbili tento hudobný nástroj a stále pribúdajú malí či veľkí šikovní heligonkári aj tu u nás, o čom ste sa mohli všetci presvedčiť.

V úvode vystúpil starosta obce Nová bystrica, Ing. Jozef Kuric, privítal všetkých hostí a oficiálne sme mohli otvoriť nesúťažnú prehliadku heligonkárov. Ako prvé sa nám predstavili deti zo ZŠsMŠ Nová Bystrica pod vedením Vladimíra Tomčalu. Človek pri pozorovaní týchto malých detí uvažuje, ako vôbec môžu udržať heligónku a nieto ešte na nej hrať. Tieto deti sú naše „novobystrické“, a tak si myslím, že veľa ľudí z publika pocítilo hrdosť na svoje ratolesti. Po tomto vystúpení na javisko nastúpili 9.roční Jakubko Kolembus zo Starej Bystrice a Barborka Šusteková z Krásna nad Kysucou, ktorí sa venujú hre na heligónku 3 roky. Postupne sa nám na javisku predstavili naša Vaneska Halvoníková, Vaneska Patylová, Viktória Lašová z obce Čierne, Heligonkári Feješovci, Kysucká muzička, Čadčianska muzika, Turzovskí heligonkári, Heligonkári z Ostrého, Viktor Chudoba s manželkou, Vladimír Riečičiar, tri generácie rodiny Kováčovcov s Barborkou Lompartovou, rodina Vladimíra Tomčalu, Štefan Tomčala, Martin Brisuda, Milan Kuric, Adam Balačin z Martina. Pozvanie prijala aj Bystrická kasňa so Simonkou Máriou Halvoníkovou zo Zborova nad Bystricou, Ján Šutiak ml., ktorého sme na javisku videli poslednýkrát v roku 2013, Ján Janíčko s manželkou z Prešova a sestry Bacmaňákové, ktoré pozná hádam každý, kto ma rád tento krásny nástroj. Všetci účinkujúci si ako vďaku od nás odniesli obrovský potlesk a hrnček s pripomienkou tohto pekného dňa. Sme veľmi vďační všetkým účinkujúcim za ich čas a ochotu vystúpiť na tomto podujatí ale aj všetkým návštevníkom, ktorí s nami vydržali v tento horúci deň. Veľká vďaka patrí našej moderátorke, p. Elene Jančulovej za sprevádzanie programom, sponzorom a mediálnym partnerom. No a veľké ďakujem patrí aj všetkým, ktorý akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizovaní a pripravovaní tohto podujatia. Verím, že sa všetci uvidíme na 12. ročníku podujatia „Heligónka spieva“ .

Mgr. Jana Slivková

Foto: Zuzana Kotvasová

zskmojekysucekysucke muzeum