20.03.2023
1. Dnes poobede o 14.00 hod. bude pobožnosť krížovej cesty spojená s ružencom k Božiemu milosrdenstvu a Eucharistické požehnanie. Počas pobožnosti krížovej cesty možno získať úplné odpustky za obvyklých podmienok.
2. V pondelok bude slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie.
3. V sobotu bude slávnosť Zvestovanie Pána.
4. Sv. omše v týždni budú takto: V pondelok a v stredu budú sv. omše večer o 17.00 hod. V piatok o 17. 00 hod. bude pobožnosť krížovej cesty a po skončení bude sv. omša. V utorok, vo štvrtok a v sobotu budú sv. omše ráno o 7. 30 hod.
5. V nedeľu sv. omše budú: Ráno o 8.00 hod. a o 11.00 hod. Na budúcu nedeľu po sv. omšiach bude zbierka určená na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom. Za milodary Vám VPBZ.
6. Sv. omše:
Po: O 17. 00 hod.
Ut: O 7. 30 hod.
Str: O 17. 00 hod.
Štv: O 7. 30 hod.
Pia: O 17. 00 hod. -krížová cesta a po nej sv. omša
So: O 7. 30 hod.
Ne: O 8. 00 hod.
O 11. 00 hod.
Zmyslom kánonickej vizitácie je potreba (zo strany biskupa) spoznať celkový život farnosti (duchovný, mravný, kultúrny i materiálny), aby následne mohol poslúžiť farárovi i farníkom otcovskou radou kvôli zdokonaleniu vymenovaných oblastí života. Pokiaľ farnosť (ako komunita veriacich v Krista pod vedením farára) funguje v týchto oblastiach optimálne, je schopná pomôcť svojim členom, aby mohli ľahšie dosiahnuť spásu. Večná spása človeka je totižto jediným motívom existencie farnosti, ale aj existencie celej Ježišovej Katolíckej cirkvi.
Na Biskupskom úrade v Nitre sa nachádza zaujímavá Kánonická vizitácia farnosti Nová Bystrica z roku 1798 podpísaná Nitrianskym biskupom Františkom Xavierom Fuchsom. Prvé slová dokumentu znejú: Uj Beszterczensis Ecclesia Mater die 17. augusti anno 1798 canonice visitata est per Ordinarium visitantem, in fine subscriptum , čo v preklade znamená: Novobystrická matka-cirkev bola kánonicky vizitovaná dňa 17. augusta 1798 vizitujúcim Ordinárom (biskupom), na konci (dokumentu) podpísaným.
Pred príchodom do farnosti biskup kladie v písomnej forme farárovi niekoľko otázok, na ktoré farár odpovedá. Dovolím si citovať z hore uvedeného dokumentu niektoré otázky biskupa a odpovede farára, aby sme sa mohli dozvedieť, ako žila, ako fungovala naša farnosť pred 210 rokmi.
1. Základné informácie o farskom kostole.
Odp.: Je to drevená novostavba nachádzajúca sa v strede obce, orientovaná na východ, na malom kopčeku, na dosť vlhkom mieste (je to miesto, na ktorom stojí dnešná fara. Kostol bol postavený pravdepodobne r. 1789- čiže 10 rokov pred touto vizitáciou- keď vznikla farnosť Nová Bystrica, vyčlenená z farnosti Stará Bystrica. Keďže bol „orientovaný“, hlavný vchod a veža sa asi nachádzali na západnej strane). Kostol má svojho kurátora. Volá sa Martin Skaljak (kurátor rátal a zapisoval peniaze, čiže mal na starosti farské účtovníctvo).
Ponúkame vám fotogalériu z rekonštrukcie Novobystrického kostola Sv. Jána Krstiteľa. Táto obnova nášho chámu prebiehala v mesiacoch Január až Október.
Z veľkého množstva fotografií sme pre vás vybrali "iba" 100 z nich. Nemalá fotogaléria mapuje kompletnú rekonštrukciu kostola. Zachytáva kostol od počiatku rekonštruckie až po stav v ktorom sa nachádza v súčastnosti.

![]() | Ponúkame Vám dokument Dejiny farnosti Nová Bystrica.Tento dokument vypracovala Mária Talapková ako diplomovú prácu v čase jej štúdia na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte univerzity Komenského v Bratislave v roku 1997.
Jedná sa o kompletné dejiny našej farnosti. Prácu si môžete prečítať a tak zistiť naše dejiny aj z tohot smeru kliknutím na nasledovný odkaz. |