Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

bolsevnikBoľševník obrovský je to invázny druh a je vedený ako obzvlášť nebezpečný, dorastá do 2 – 4 metrov výšky, ide o dvoj- až viacročnú rastlinu, šíri sa pozdĺž ciest a vodných tokov. Ak ovládne boľševník obrovský nejaký priestor k jeho vytlačeniu je potrebný ľudský zásah.
Likvidácia: Vzhľadom na zdravotné riziká je nevyhnutné používať pri likvidácii vhodný ochranný odev, ochranné okuliare alebo tvárový štít a prípadne aj respirátor. Je potreba celú rastlinu vykopať (von musí minimálne 10 cm hlavného koreňa), rozsekať na kúsky a tie zlikvidovať, spáliť. Pokosenie či podobné likvidácie len dočasne odstránia porast a zabránia ďalšiemu šíreniu. Pravidelný pokos vedie k potlačeniu výskytu.

Zdravotné riziká: Šťava z bylí a listov v tme len dráždia kožu, na dennom svetle spôsobujú ťažké poleptanie a spľuzgiernatenie pokožky. V oblastiach výskytu boľševníka je veľmi dôležité dávať pozor na deti!! Je nutné uvedomiť si, že prvotný kontakt s rastlinou a jej šťavami je bezbolestný, takže napr. deti sa s ňou môžu hrať aj niekoľko hodín, aby si vôbec uvedomili, akú škodu si tým spôsobujú. Fototoxické reakcie, ktoré sú príčinou následných problémov, sa aktivujú obvykle po 15 minútach osvetlenia. Zápalové zranenia sú veľmi bolestivé a veľmi ťažko sa hoja. Ich pozostatky, ako sú pigmentácia a jazvy, zostávajú viditeľné prinajmenšom celé mesiace, niekedy sa objavujú dlhodobejšie následky v podobe vyššej citlivosti poranených miest na UV žiarenie (trvajú až niekoľko rokov). U obzvlášť citlivých jedincov môžu už samotné výpary z väčšieho množstva pokosených rastlín vyvolať pálenie v krku, závraty, nevoľnosť a slzenie. U týchto ľudí tiež k vzniku zápalu môže stačiť dotyk neporaneného listu.

Prvá pomoc
Miesta zasiahnuté šťavou je nutné okamžite omyť silným dlhotrvajúcim prúdom vody, a po opláchnutí zabrániť prístupu svetla vhodným zakrytím.Pri poleptaní a druhotných príznakoch (bolesti hlavy, tras) je nutné po predchádzajúcom ošetrení vyhľadať lekára.

zskmojekysucekysucke muzeum