Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

Drôtená košeľa je druh brnenia, ktoré sa používalo predovšetkým v staroveku a stredoveku, výnimočne aj v 20. storočí- britskí tankisti v prvej svetovej vojne. Výroba vyžadovala pomerne veľa pracovných hodín, ak nesedela na telo, tak výrazne prekážala a stávala sa skôr príťažou.
Takúto informáciu si môže každý z nás nájsť na internete, ale máloktorí  z nás by sa pustil aj do výroby takejto košele. V Novej Bystrici však máme takéhoto žiaka, ktorý nás veľmi milo prekvapil a doniesol nám ukázať takúto košeľu aj s prikrývkou hlavy – všetko vyrobené podľa starého popisu práce a z drôtu.

Týmto žiakom je  Martin Dubovický, žiak IX.A triedy. Keď som sa ho opýtala, ako sa k takejto práci dostal, len pokrčil ramená a povedal, že už od detstva sa mu  takéto stredoveké bojové oblečenie veľmi páčilo a chcel to vyskúšať sám na sebe, aké by to bolo nosiť takúto košeľu. Poprosil otca, ktorý mu pomohol s materiálom na výrobu a podľa popisu práce z internetu sa pustil do výroby košele. Každú voľnú chvíľu počas troch týždňov venoval tejto práci a nakoniec sa výsledok dostavil. Po odvážení toto jeho oblečenie váži presne 10,5 kilogramu a keď  si ho obliekol, veru mal čo nosiť. V plnej paráde sa predviedol svojim spolužiakom na školskej chodbe a bolo vidieť zo strany spolužiakov veľký obdiv  k práci , ktorú musel vykonať, ak chcel mať túto košeľu. Martinov záujem je aj o stredoveké zbrane a o pomôcky, ktoré sa vtedy používali. Má vraj doma aj starú vyhňu, ktorú musí poopravovať, aby bola funkčná. Držíme mu všetci palce, nech sa mu to podarí a nech svoj koníček ďalej rozvíja.


                                                                               


Mgr. Elena Jančulová

 

Sample Image
Sample Image

zskmojekysucekysucke muzeum