Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

14.10.2015

altV dňoch 19.-20. septembra 2015 sa v Obci Nová Bystrica konal už 5. ročník hudobného podujatia pod názvom „Dni kultúry".

Ako každý rok, sobota patrila rockovým kapelám a ľuďom, čo majú radi rock a modernú muziku. Dni kultúry, ako prvá zahájila skupina - OLD MODEM, ktorá navnadila divákov na rockovú náladu. Po nich sa predstavila skupina BEZPOCHÝB. Veľký úspech následne zožala domáca kapela z Novej Bystrice - ALL AGAINST NOHING.

Aj keď ich fanúšikovia nemali stále dosť a chceli aby pokračovali, museli prenechať pódium ďalšej zo skupín. Po nich teda nasledovala známa Žilinská skupina Arzén, ktorá bola vyvrcholením rockového štýlu. Posledným účinkujúcim podujatia bol MICHAL DAVID revival, ten to obrátil na disco štýl v ktorom pokračoval do skorých ranných hodín DJ TOMM. Ľudí neodradil ani dážď,keďže všetko prebiehalo pod veľkým stanom. A tak sa bavili až do skorého rána. Nám teda neostáva nič iné, ako veriť, že sa rockovanie rovnako dobre vydarí aj na ďalší rok a prinesie opäť dávku kvalitnej rockovej hudby.

 

Jedným z najobľúbenejších nástrojov v tomto regióne je heligónka. A aj preto sa druhý deň (nedeľa) niesol pod názvom „Heligónka spieva".
Program začal o 14:00 hod., Mgr. Elena Jančulová všetkých srdečne privítala a zaželala príjemný kultúrny zážitok. Počas dňa sa predstavili deti, no aj dospelý nie len zo Slovenska, ale aj Poľska a Česka. Vystúpili aj domáce skupiny z Novej Bystrice. Veď naša obec je plná šikovných hudobníkov ako medzi dospelými, tak aj medzi deťmi. Na začiatku programu sa hneď ako prví predstavili žiaci zo ZŠ s MŠ Nová Bystrica pod vedením Vladimíra Tomčalu. Detičky nám krásne zahrali na heligónkach a zaspievali svojimi jemnými hláskami. Diváci ich patrične odmenili svojím potleskom. Potom sa už striedali detskí heligonkári s dospelými a skupiny s jednotlivcami. Divákov pribúdalo a tak aj hlas potlesku bol čoraz hlasnejší. Občas sa aj ľudia zapojili a zaspievali si známe piesne. Neostalo to však len pri hraní a speve. Program tancom obohatil súbor Bystrica z Novej Bystrice spolu s ĽH Kováčovci, ktorí im hrali do tanca. Počas dňa sa všetkým divákom, no aj účinkujúcim prihovoril pán starosta Ing. Jozef Balačin a poprial príjemnú zábavu. Už takmer na záver nám zahrala najnovšia bystrická skupina - Bystrická kasňa. Ľudia si s nimi s radosťou pospevovali ba dokonca niektorí aj tancovali. Skupina nám aj zaspievala a zahrala niečo z vlastnej tvorby, v ktorej nám všetkým pripomenuli časy minulé. Zaspievali nám o Riečnici. Celé podujatie trvalo až do 20:00 hod. Na úplný záver zahrali všetci muzikanti, ktorí ostali až do konca programu. Na pamiatku každý dostal malý darček a účastnícky list.
Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí pomohli toto podujatie pripraviť, taktiež sponzorom: Pozemkové spoločenstvo Riečnica-Horná Tižina,p.s., COOP Jednota Čadca, DECURIO,s.r.o. Samozrejme, že ďakujeme aj všetkým účinkujúcim heligonkárom a tanečníkom.

Na podujatí vystupovali : Žiaci ZŠ s MŠ - Nová Bystrica ,Valová Jasmina - Terchová ,Halvoník Patrik a sestra Dominika -Nová Bystrica, Lenka Janková - Lutiše, Poništová Slávka + brat Miloško - Stará Bystrica, Mačejková Mirka + sestra - Stará Bystrica, Gašincová Vierka + Mizerová Emília - Ochodnica, Plevko Štefan - Krásno nad Kysucou , Kováč Ján - Nová Bystrica, Múdriková Vlasta -Skalité, Wielcigrach Kamil - Poľsko, Kováč Tomáš st. - Nová Bystrica, Balačin Adam- Martin, Zajac Marek - Stará Bystrica, ĽH Tomčalovci - Stará Bystrica, Ladislav Skubeň – Sereď, Krkoška Vinco - Žilina, Chudoba Viktor a žena Magdaléna - Oravská Lesná, Talapka Ján- Nová Bystrica, FS Bystrica + ĽH Kováčovci, Janíčko Ján- Prešov , Krasňanskí heligonkári - Krasňany, Hornokysucký heligonkári - Turzovka, Riečičiar Vladimír - Krásno nad Kysucou, Brisuda Martin st.- Stará Bystrica, ŽSS Dolinka – Nová Bystrica, Bystrická kasňa, Tomčala Vladimír - Nová Bystrica, Hampl Jiří - Česká republika, Rejdová Božena - Turzovka

Veríme, že sa Vám aj tohtoročné dni kultúry páčili a že ste prežili množstvo krásnych a príjemných chvíľ s priateľmi. Už dnes sa tešíme na ďalší rok.

autor: Natália Kolenová
foto: Natália Kolenová


 

zskmojekysucekysucke muzeum