Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

30.09.2014

altDňa 21. septembra 2014 sa v sále Kultúrneho domu v Novej Bystrici konal VI. ročník výstavy jesenných plodov a aranžmánov. Výstavu usporiadala Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Novej Bystrici a začala ju svätou omšou za poďakovanie úrody v Kostole svätého Jána Krstiteľa.
Výstavy sa zúčastnilo 44 pestovateľov s množstvom výpestkov. Súťažili v troch kategóriách, ktorých výsledky sú nasledovné:


I. kategória: Najkrajšie jablko
1. miesto: Melodia – Marián Havoník
2. miesto: Zvonkove – Anton Hulák
3. miesto: Dublet - Ján Hulák

II. kategória: Najkrajšia hruška
1. miesto: Konferencia – Emil Pagáč
2. miesto: Bocsova fľaška – Mária Sýkorová
3. miesto: Robertova dekanka – Anton Petrek

III. kategória: Zostavy a aranžmány
Zeleninová zostava: Emília Šumská
Rezané kvety: Anna Ondrovičová
Suché kvety: Eva Vnuková
Mäsožravé rastliny: Peter Kulas
Zaváraniny a likéry: Eva Prídavková
Návštevníci sa najviac zastavovali pri kútiku, v ktorom vystavovala svoje výrobky z rôznych druhov ovocia a zeleniny a ponúkala ich ochutnávku Eva Prídavková.
Sirupy – žihľavový, bazový, skorocelový, zázvorový, z medovky lekárskej.
Džemy – jahodový, malinový, čučoriedkový, černicovo–ríbezľový.
Lekváre – slivkový, slivkovo-malinový, slivkovo-černicovo-malinový so škoricou.
Jahodové bowle, kandizované ovocie, ovocná koža, pečený čaj.
Tinktúry – Echinacea purpurea, Ginko biloba, polinka, kostihoj lekársky, šalvia, horec.
Bylinky – Stevia cukrová, šalvia lekárska, levanduľa, rozmarín, koriander, yzop, palina, bobkový list, pamajorán, citrónová tráva, divozel, maggi, kari korenie.
Zelenina v sladkokyslom náleve – cuketovo-mrkvové závitky, zeleninová omáčka, cuketový šalát, cuketová trikolora, ačokča.
Rastliny – ačokča, orech lieskový, černica, tekvica bezšupková, chilli papričky.
Ikebany – Aralia elata, pavinič.
Pozornosť návštevníkov pútala aj hruška Janky Hulákovej, vyrobená olepením drôtenej makety listami.
Niektoré z ocenených plodov nás budú reprezentovať na okresnej výstave, ktorá sa uskutoční v dňoch 11. - 12. októbra 2014 v Kysuckom Novom Meste.
Svoje výpestky vystavovali: Eva Prídavková, Emília Šumská, Mária Jančulová, Ján Jančula, František Fedor, Helena Fedorová, Ján Hulák, Janka Huláková, Štefan Šumský, Marián Halvoník, Peter Kulas, Emil Pagáč, Emília Chalupková, Anton Petrek, Mgr. Štefánia Chovancová, Mgr. Jana Chovancová, Anna Ondrovičová, Vilma Masnicová, Jozef Masnica, Anton Hulák, Emília Fulierová, Mária Poniščjaková, Emília Čierňavová, Viera Gavenčiaková, Emil Čierňava ml., Eva Vnuková, Anna Varšavová, Mária Sýkorová, Albín Petrek, Mária Petreková, Mária Chovancová, Tomáš Kováč, Mária Kulasová, Zita Lalinská, Monika Grigová, Marta Žemelová, Hermína Chovancová, Mgr. Irena Pavelková, Pavol Šadibol, Jozef Podolinský, Pavlína Kováčová, Jozef Drozd, Danka Slivková, Pavol Belák, Klárka Talapková a Vratko Halvoník. Najmladší pestovatelia Klárka Talapková a Vratko Halvoník sú ešte iba žiaci a veľmi nás teší ich záujem. Dúfame, že mladí pestovatelia budú pribúdať a časom doplnia našu organizáciu. Na výstave sme tiež predviedli jabĺčka z prvej úrody jablone Ligol – IV. A triedy. Jablonku sme zasadili v máji t.r. pri ZŠ s MŠ Nová Bystrica. Všetci vystavovatelia boli odmenení sadenicou čiernej ríbezle, no a tí naj aj balíčkami drobností užitočných pri práci v záhrade.
O výzdobu sa postarali panie učiteľky Mgr. Jana Chovancová a Mgr. Katarína Pavelková výtvarnými prácami a výrobkami detí zo ZŠ s MŠ Nová Bystrica a ZŠ s MŠ Nová Bystrica – Vychylovka.
Výstavu aj v tomto roku obohatila Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Stará Bystrica v zastúpení Rudolfa Kulasa ochutnávkou medu a výstavou voskových výrobkov.
Výstavu navštívilo cez 200 dospelých domácich návštevníkov, ale aj zástupcov základných organizácií záhradkárov Staškov a Rudina. Pestovateľom a vystavovateľom sa prihovoril starosta obce Ing. Jozef Balačin. Ocenil úroveň a priebeh výstavy, ale aj celkovú prácu organizácie.
Po vyhodnotení si všetci posedeli pri chutnom jedle, ktoré pripravila šikovná Milka Fulierová, káve a iných dobrotách a vymenili si svoje najnovšie i overené recepty a pestovateľské skúsenosti.
V pondelok si výstavu prezreli deti z materskej školy a žiaci základnej školy.
Ďakujeme pestovateľom a vystavovateľom, sponzorom, členom našej organizácie, hlavne Janke Hulákovej a všetkým, ktorí svojim prístupom, aktivitou, slovným ocenením i samotnou účasťou prispeli k príjemnému a peknému prežitiu nedeľného dňa.

 


Za ZO SSZ Nová Bystrica
Mgr. Eva Joneková

 

zskmojekysucekysucke muzeum