Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

12.05.2014
altDňa 1.5.2014 sme vyrazili do Josipovca v Chorvátsku!!  Na túto cestu sme sa veľmi tešili. Spoločne s nami šli dve pani učitelky a s deckami aj rodičia. Cestovali sme 10 hodín, Maďarsko sa nám zdalo ako večnosť, Chorvátsko sme prešli raz-dva a konečne sme dorazili pred školu v Josipovci. Privítanie sme mali skvelé, celkom dlhý príhovor, ale vďaka pani Rozálii sme všetko rozumeli.  Postupne nám priradili rodiny, kde sme sa hneď išli vybaliť a zoznámiť sa s našimi novými „súrodencami". Večer sme sa znovu všetci stretli pri futbalovom ihrisku, kde sme mali večeru v sprievode s príjemnou hudbou. (Pikoška-Chorvátom sa páči Senzus!!) Staršie baby sa zoznamovali s deckami v našom veku, diskutovali o kamarátoch, čo stretli u domácich a rodičia a učiteľky sa zabávali na terase pri ihrisku.
(Pikoška- Učia sa tam v školách po slovensky!) Potom sme sa pomaly pobrali domov. Ráno sme sa mali znovu stretnúť pred školou a mali sme skvelý výlet- ZOO v Osijeku. ZOO bola na druhej strane rieky, takže sme sa museli cez ňu preplaviť na kompe. Bolo strašne teplo, ale užili sme si to! Zvieratá v záhrade síce spali, ale pri nás sa zobudili, hlavne agresívny lev, ktorý dokonca skákal do klietky. Unavení sme nasadli do autobusu, ktorý nás odviezol späť do Josipovca ku krásnemu rybníku. Tam už na nás čakali naši noví kamaráti a skvelý obed!! S týmto dňom sa spájal druhý máj. Peši sme prišli ku kostolu a staval sa listnatý máj, ktorý ozdobili deti z dediny. Všetci sme si spoločne zaspievali a tešili sa z príjemného prostredia. Večera bola v sále. Sobotu sme si už užívali naplno. Celý deň sme stresovali z vystúpenia, no zahnali sme to ďalším výletom- Dakovo, kde boli konské stajne a nádherná katedrála. (Pikoška- v stajniach sme stretli ďalšie decká v našom veku a okukovali sme im značkové topánky.) Za rohom bola hneď pekná, útulná reštaurácia. Tam sme dostali plné misy, hranolky, nanuky a proste veľmi veľa jedla!! (Pikoška-Sám čašník prevracal očami, koľko jedla sme schopní zjesť. ) Nezabudli sme sa staviť v Dakove na zmrzlinu. Večerné vystúpenie bolo stresujúce. Všetci boli v bielom, len naše baby z tanečného boli v cigánskom. Chorváti mali naozaj skvelé vystúpenia aj tance. My sme sa tiež nenechali zahanbiť. Potešil nás hlasný potlesk a naše srdcia boli na správnych miestach. Bol to úžasný zážitok. A hlavná bola detská diskotéka na poschodí a tichšia zábava pre starších. Toto si ale pochvaľoval naozaj každý. Každý sa do sýtosti zabavil. Ráno sme do jedného smútili. Lúčili sme sa so všetkými, objímali, niektorí si v autobuse poplakali.  Takto dobre nám naozaj nikde nebolo. V Chorvátsku sú naozaj skvelí ľudia. Mali by sme si naozaj od nich brať príklad. Ich chovanie, ktoré má veľa spoločného s príslovím „Jeden za všetkých, všetci za jedného" bolo naozaj výrazné. Ich láskavosť, ochota a dobrosrdečnosť, jedným slovom DOKONALÉ.
Dúfame, že sa tam o rok znovu vrátime. Nikdy na nich nezabudneme! A čo je najlepšie? Dňa 20.júna 2014 sa s nimi znovu stretneme u nás v Novej Bystrici!!!! 
Denisa Slučiaková

 

zskmojekysucekysucke muzeum