Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

16.10.2013

altDňa 6. októbra 2013 sa v sále Kultúrneho domu v Novej Bystrici konal V. ročník výstavy jesenných plodov. Výstavu usporiadala ZO SZZ v Novej Bystrici pod vedením predsedníčky Janky Hulákovej.
Výstava sa začala svätou omšou za poďakovanie úrody v Kostole svätého Jána Krstiteľa, na ktorej sa zúčastnili všetci členovia organizácie.
Výstavy sa zúčastnilo 52 pestovateľov. Súťažili v troch kategóriách.
Odborná porota vyhodnotila súťaž nasledovne:

I. kategória: Najkrajšie jablko:
1. miesto: Princes – Pavol Ficek
2. miesto: Bohemia - Štefan Šumský
Golden delicius – Anna Varšavová
3. miesto: Melodia – Anton Hulák


 


II. kategória: Najkrajšia hruška:
1. miesto: Bocsova fľaška – Emil Pagáč
2. miesto: Holandska – Emília Chalupková
3. miesto: Maslovka Dekanka – Helena Fedorová


III. kategória: Najkrajšia zostava:
V tejto kategórii bola udelená jedna cena, ktorú získala Emília Šumská. Vo svojej pestrej zostave ukázala množstvo druhov ovocia a zeleniny – zemiaky, kaleráby, kapusta, cibuľa, cesnak, burgyne..., ktoré zaujali na naše podmienky neuveriteľnou veľkosťou.

Porota udelila dve mimoriadne ceny. Jednu cenu udelila Janke Hulákovej za zostavu vtipne a esteticky vytvorených aranžmánov, ale hlavne za jablko zhotovené z 10 kg jabĺčok Malus floribunda a druhú Petrovi Kulasovi za ukážku časti jeho pestovateľskej zbierky mäsožravých rastlín.
Ocenené plody poputujú na okresnú výstavu, ktorá sa uskutoční v dňoch 12. - 13. októbra 2013 v Rakovej.
V rámci výstavy bola prvýkrát aj ochutnávka zaváranín gazdiniek, z ktorých najrozmanitejšie boli zaváraniny Evy Prídavkovej. Okrem rôznych druhov zeleninových šalátov, kukurice, ačokče, džemov, lekvárov, rôznych druhov sušeného ovocia, zaujali hlavne zvláštnosti - mätový likér a výťažky z liečivých bylín šalvie lekárskej, Ginko biloby, Echinacei purpurea...
Výstavu obohatila aj Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Stará Bystrica v zastúpení Rudolfa Kulasa a Štefana Zachara, ktorí ponúkali ochutnávku pravého horského medu a výstavu voskových výrobkov Ladislava Hofera.
O výzdobu sa postarali svojimi výtvarnými prácami a výrobkami žiaci a panie učiteľky ZŠ s MŠ Nová Bystrica a ZŠ s MŠ Vychylovka. Ich práce výrazne doplnili výstavu.
Všetkým sa prihovoril a poďakoval za organizáciu starosta obce Ing. Jozef Balačin. Ocenil celkovú úroveň a priebeh výstavy.
Výstavu navštívil aj tajomník OV SZZ Čadca Ing. Ivan Kuric a členovia základných organizácii záhradkárov Raková, Staškov a Rudina.
Po vyhodnotení súťaže si všetci pestovatelia spoločne posedeli pri ochutnávke jablkových koláčov, ktoré napiekli šikovné záhradkárky a vymenili si svoje overené recepty a pestovateľské skúsenosti.
V pondelok si výstavu prezreli deti z materskej školy a žiaci základnej školy.

Všetci, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu výstavy ďakujú pestovateľom, sponzorom a všetkým, ktorí svojou pomocou, slovným ocenením i samotnou účasťou prispeli k príjemnému a hodnotnému prežitiu nedeľného dňa.

Za ZO SSZ Nová Bystrica
Mgr. Eva Joneková
Foto: Bc. Vladimíra Tomčalu

 

zskmojekysucekysucke muzeum