Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

12.07.2013

altV roku 1985 boli obce Riečnica a Harvelka z dôvodu vybudovania vodnej nádrže, ktorá zásobuje pitnou vodou celé Kysuce, zrušené. V obciach žilo pomerne veľa obyvateľov, ktorí boli vysťahovaní do okolitých miest, ako napr. Krásno nad Kysucou, Martin a ďalšie. Veľmi ťažko sa lúčili so svojimi rodnými domami, poliami, horami.
V Riečnici ostala zachovaná iba jediná budova, a to kostol Narodenia Panny Márie, kde sa každý druhý rok uskutočňuje stretnutie rodákov týchto obcí. V Harvelke je obnovená kaplnka Srdca Ježišovho, kde sa takisto stretávajú rodáci, jeden rok sa celebruje sv. omša v Riečnici a druhý zase v Harvelke.


Dňa 29. júna 2013 sa uskutočnila sv. omša o 13:00 hod. v Riečnickom kostolíku, ktorú celebroval Mons. Viliam Judák , nitriansky diecézny biskup spolu s Mgr. Stanislavom Capiakom, kňazom Novej Bystrice. Pri tejto príležitosti sa konalo posvätenie tohto kostolíka, ktorý bol v poslednom období zrekonštruovaní nadšencami a rodákmi.
Po sv. omši si rodáci zaspomínali na svoje rodiská, tiež sa občerstvili výborným gulášom, ktorí pripravilo Poľovnícke zduženie Riečnica. Celé popoludnie sa nieslo v zamení spomienok a bolo vidieť, že už aj mladá generácia je vedená od svojich rodičov k láske k rodnej hrude.
Tešíme sa stretnutie rodákov o rok v Harvelke.

 


Bc. Vladimír Tomčala
kultúrny referent
foto: Ján Šutiak


zskmojekysucekysucke muzeum