Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

15.10.2012
altDňa 23.9. 2012 Spolok záhradkárov usporiadal sále Kultúrneho domu v Novej Bystrici IV. ročník výstavy jesenných plodov. Ako vlani, tak aj tento rok sa začala ráno o 8.00 hod. svätou omšou, na ktorej boli požehnané nielen dary zeme ale aj všetci obyvatelia obce. Hneď potom mohli návštevníci v priebehu celého dňa prichádzať do kultúrneho domu a pozrieť si to, čo pestovatelia deň predtým priniesli. Hoci sme pred prípravou diskutovali o tom, že tento rok nebol moc priaznivý a úroda bola v mnohých smeroch slabá, plodmi a rôznymi výpestkami sa zaplnila celá sála. Návštevníci mohli obdivovať, čo všetko je možné vypestovať v našich, nie práve najpriaznivejších klimatických podmienkach.

Výstavy sa zúčastnilo 42 pestovateľov, väčšina z nich si svoje ukážky aj naaranžovala. Peter Kulas bol opäť ochotný na čas presťahovať časť svojich mäsožravých rastlín.

 Janko Jančula, okrem iného, priniesol dyňu Goliáš, ktorá vážila 53,3 kg a jej objem bol 192,5 cm. Evka Prídavková vystavovala židovskú čerešňu, špenát jahodový, ačokču – kríženec papriky a uhorky, černicu záhradnú, zemné mandle – šachor jedlý, cherry paradajky, chilli papričky, žeň-šeň päťlistý, steviu cukrovú, čínsku fazuľu – mungo, ľuľok, tekvicu bezšupkovú, mandarínku a pod. Emília Šumská aj tento rok ukázala neuveriteľné množstvo zdravých plodov - kaleráby, kapustu, mrkvu, petržlen, cesnak, cibuľu, burgyne a mnoho ďalších druhov, ktoré sa vynímali veľkosťou. Anna Halvoníková tiež predviedla krásne zdravé plody, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ten najvychýrenejší hospodár. Janka Huláková a Anna Ondrovičová zase svoje aranžérske schopnosti, do ktorých vsadili veľkú mieru svojej fantázie a samozrejme vkusu. Tak by sa dali vyratúvať ďalší. Zostavy boli skutočne veľmi pekné a tak vyrovnané, že nebolo možné vyhodnotiť tú naj, a tak sme sa rozhodli o ich poradí nerozhodnúť.
Komisia v zložení: podpredseda OV SZZ v Čadci Peter Krkoška, členovia výboru ZO SZZ Raková František Brož, Ladislav Honíšek, Ondrej Čagala a za ZO SZZ Nová Bystrica František Fedor hodnotili najkrajšie jablko (78 vzoriek) a hrušku (12 vzoriek).
Tie boli vyhodnotené nasledovne:
Najkrajšie jablko:
1. miesto: Šampion - Štefan Šumský
2. miesto: Gloster - Milan Brisučiak
3. miesto: Rubin – Ján Plaštiak
Najkrajšia hruška:
1. miesto: Robertsova maslovka – Anton Petrek
2. miesto: Bocsova fľaška – Emil Pagáč
3. miesto: Lukasova – Emília Chalupková
Výstavu obohatili: Eva Prídavková, Emília Šumská, Ján Jančula, Anna Halvoníková (Berešovia), František Fedor, Helena Fedorová, Ján Hulák, Janka Huláková, Štefan Šumský, Marián Halvoník, Anna Halvoníková (Kulasová), Peter Kulas, Viera Baníková, Emil Pagáč, Mária Šadibolová, Emília Chalupková, Albín Petrek, Anton Petrek, Mgr. Štefánia Chovancová, Rudolf Chovanec, Ján Chovanec, Jozef Mazúr, Milan Brisučiak, Karel Khol, Anna Ondrovičová, Mgr. Elena Jančulová, Jozef Balačin, Mária Cabadajová, Mária Kubatková, Božena Petreková, Ján Plaštiak, Dana Cabadajová, Vilma Masnicová, Jozef Masnica, Antónia Huláková, Emília Fulierová, Mária Poništiaková, Emil Čierňava, Peter Ficek, Viera Gavenčiaková, František Bubrín a Eva Kulichová.

 

V rámci súťaže prebehlo aj vyhlásenie súťaže „O najkrajší balkón, záhradu a predzáhradku", na ktorej pracovala Janka Huláková a Mgr. Eva Joneková celé leto.
Najkrajší balkón v obci v tomto roku vďaka nádherným muškátom mala Marta Šadibolová a najkrajšie záhrady Helena Šumská a Emília Beláková.

Všetci vyhodnotení boli odmení symbolickou finančnou odmenou.
Starosta obce Ing. Jozef Balačin ocenil celkovú úroveň a priebeh výstavy, všetkým poďakoval za organizáciu a účasť. Po vyhodnotení súťaže si pestovatelia spoločne posedeli pri chutnom pohostení, ktoré pripravili Milka Fulierová a Jožka Škorvagová a vymenili si svoje pestovateľské skúsenosti.
V pondelok výstavu navštívili žiaci miestnej základnej školy. Časť výstavy poputuje na ukončenie sezóny do Skanzenu vo Vychylovke a víťazné jablká a hrušky na okresnú súťaž v Čadci. O doplnenie výzdoby sa postarali svojimi výtvarnými prácami žiaci ZŠ s MŠ Nová Bystrica.
Čaru darov zeme neodolali ani čerství novomanželia Martinka Kubatková, rod. Cádrová a Marián Kubatka, ktorí v sobotu popri fotografovaní sa na našom novom námestí pred obecným úradom prišli aj do sály kultúrneho domu, kde práve prebiehali prípravné práce a zvečnili svoj nezabudnuteľný deň aj tam.
Spolok záhradkárov ďakuje všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu výstavy, pestovateľom a všetkým tým, ktorí svojou prítomnosťou prispeli k príjemnému a hodnotnému prežitiu nedeľného dňa.Autor: Mgr. Eva Joneková
Foto: Mgr. Eva Joneková
a Bc. Lukáš Pastva


 

zskmojekysucekysucke muzeum