Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

11.10.2012
altJeseň je obdobím , keď príroda hýri krásnymi farbami, stromy dostávajú zlatistú farbu a všetci sa tešíme z posledných slnečných lúčov babieho leta. Jeseň je aj obdobím zberu úrody a ako sme sa starali o naše záhrady a políčka, tak sa nám aj oni odplácajú krásnym ovocím, zeleninou, bylinkami, zemiakmi, obilím. 30. septembra boli priestory skanzenu vo Vychylovke venované výstave pod názvom „Dary Zeme", ktorá bola spojená s kultúrnym programom a s omšou , ako poďakovanie za štedrú úrodu. Táto nedeľa bola venovaná Novej Bystrici.
Hlavným organizátorom celej nedele bola ženská spevácka skupina Dolinka, ktorá pri príprave úzko spolupracovala so Slovenským zväzom záhradkárov Nová Bystrica.
V sobotu , 29. septembra, v dopoludňajších hodinách ženy z Dolinky aranžovali výstavku. Keďže tento rok bola úroda celkom dobrá, bolo z čoho vyberať a výstavka sa nezaobišla aj bez niekoľkých rarít, ako napr. nadmerné veľkosti tekvíc, petržlenu, koše s bylinkami, ozdobné tekvičky, rodiace jahody a ďalšie. Výstavku sme spestrili aj výtvarnými prácami detí ZŠ s MŠ Nová Bystrica. Už v sobotu sa návštevníci skanzenu pochvalne vyjadrovali a so záujmom si prezerali jednotlivé vystavené druhy ovocia a zeleniny.
Nedeľa vyšla s pekným počasím. Slniečko svietilo a už od jedenástej sme návštevníkom ponúkli zmes trávnic a príbehových piesní. Hlavne cudzincom sa piesne páčili a fotili si kroje ako aj výstavku. O 13.00 hod sa do kostolíka na skanzene zaniesli obetné dary vo forme ovocia, zeleniny ako poďakovanie za celoročnú úrodu, tu sa aj konala omša, ktorú celebroval pán farár Capiak. Potom sa už priestory skanzenu ozývali piesňami, ktoré si spolu s nami zaspievali aj návštevníci.
Na záver mi dovoľte poďakovať všetkým , ktorí nám pomohli túto akciu pripraviť a uskutočniť. Sú to predovšetkým záhradkári Ján Jančula, Eva Prídavková, Veronika Baníková, Helena Fedorová , Mária Poništiaková, Eva Kulichová, Ján Chovanec, Štefánia Chovancová, Anna Ondrovičová a ďalší. Samozrejme poďakovanie patrí aj ženám zo ženskej speváckej skupiny Dolinka, ktoré ukázali, že vedia nielen spievať, ale vedia aj pripraviť takúto veľmi peknú akciu a dať tak priestor občanom Novej Bystrice, aby sa prezentovali širokej verejnosti.

 

Mgr. Elena Jančulová 

zskmojekysucekysucke muzeum