Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

24.07.2012
alt14. júla sa na Skanzene vo Vychylovke slávnostne otvárala budova stanice. Medzi pozvanými, ktorí mali spestriť svojim vystúpením toto podujatie, bola aj ŽSS Dolinka z Novej Bystrice. Našou úlohou bolo zaspievať niekoľko trávnic a potom oživiť priestory u Hruškuliaka starými zvykmi, tento krát to bolo pranie na potoku a pritom aj zaspievať. O 15.00 hod prišli na otvorenie hostia – predseda vlády Róbert Fico, župan Juraj Blanár a samozrejme aj riaditeľ Kysuckého múzea p. Jesenský. Medzi prítomnými bol aj náš starosta Ing. Balačin. Celé podujatie bolo vo veľmi príjemnej atmosfére a hosťom sa páčili jednotlivé vystúpenia folkloristov. Po slávnostnom prestrihnutí pásky sme sa odobrali do už spomínanej chalupy u Hruškuliaka, kde sme sa s veľkou chuťou pribrali k praniu na potoku. Voda bola celkom príjemná, počasie prialo a návštevníci nám kývali a spievali si s nami, keď prechádzal okolo vláčik.

Aj sa pri nás zastavovali a veru si niektorí aj vyskúšali, ako sa perie na potoku. Od potoka sme odchádzali s premočenými krpcami. Ešte že počasie bolo celkom príjemné a tak ani mokré nohy nám nevadili.

 

V závere by som chcela poďakovať rodine Maruškovej, ktorá nám požičala pre tento účel starosvetské vydlabané koryto. Veru, takáto vec sa nájde už málo kde.
Mgr. Elena Jančulová 

zskmojekysucekysucke muzeum