Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

29.04.2012

altKomisia školstva, kultúry, športu a cestovného ruchu pri OÚ Nová Bystrica pripravila 22. apríla „Výstavu retro predmetov" v Dome kultúry Nová Bystrica. Keďže sme v tejto akcii boli veľmi závislí od toho, ako nás občania podporia a zapožičajú nám jednotlivé predmety, na začiatku sme mali aj obavy, ako to celé dopadne. Takúto výstavku sme usporiadali prvýkrát a báli sme sa, či budeme mať dostatočné množstvo rôznych starých vecí, aby sme zaplnili priestory sály kultúrneho domu. Už ale v sobotu 21. apríla, keď sme inštalovali predmety , boli sme veľmi milo prekvapení, s akou chuťou nás mnohí občania podporili a priniesli rôzne predmety dennej potreby, ktoré sa už dnes nevidia.

Boli to rôzne rádiá, gramofóny, fotoaparáty, žehličky, písacie stroje, kalkulačky, lyže, korčule, budíky, knihy s veľmi starým dátumom vydania, kalamáre, lampové televízory, práčka z minulého storočia, bábiky a veľa ďalších predmetov dennej potreby. Tí starší si zaspomínali na svoje detstvo a tí mladí sa čudovali, ako tieto predmety mohli fungovať. Raritou celej výstavy bolo 12 starožitných nástenných hodín, ktoré nám počas celej výstavy odbíjali plynutie času a spríjemňovali celú atmosféru.
K tým , ktorí nám predmety zapožičali patria: Ľubomír Belák, Jozef Mokryš, Milan Vakula, Marcela Žovinová, Mgr. Oľga Boriková, Mária Jančulová, Ing. Iveta Heltková, Ľubomír Griga, Anton Petrek, Mgr. Elena Jančulová.
Všetkým patrí veľká vďaka, že sme si my ostatní mohli pozrieť veľmi pekné a zachovalé predmety a vlastne sme sa presvedčili, ako rýchlo čas beží a ako ide pokrok míľovými krokmi dopredu.

 Text, foto : Mgr. Elena Jančulová

 

zskmojekysucekysucke muzeum