Nástroje pre uľahčenie prístupu

Vyberte váš jazyk

06.10.2011

_uvodnyDňa 2.10. 2011 sa v sále Kultúrneho domu v Novej Bystrici konal III. ročník výstavy jesenných plodov. Výstavu usporiadali členky Sociálno-zdravotnej komisie Monika Halvoníková a Štefánia Strapáčová v spolupráci so Spolkom záhradkárov v zastúpení Františka Fedora, Janky Hulákovej a Štefana Šumského.

Na znak vďaky za požehnanú úrodu sme niekoľko kusov z najkrajších darov zeme zaniesli pred oltár do kostola.


Výstavy sa zúčastnilo 30 pestovateľov. Váha najväčšej dyne Goliáš Marty Dubovickej, vážila 36,3 kg a jej objem bol 160 cm. Na naše podmienky neobvyklými výpestkami sa pochválila Eva Prídavková. Videli sme napr. židovskú čerešňu, špenát jahodový, ačokču – kríženec papriky a uhorky, cherry paradajky, chilli papričky, ľuľok, tekvicu bezšupkovú, mandarínku a pod. Emília Šumská zas ukázala neuveriteľné množstvo plodov, medzi ktoré okrem klasických druhov ovocia a zeleniny patrili aj ruské nezamŕzajúce broskyne, hrozno, chmeľ, kríženca hrachu a fazule, holandské a maďarské zemiaky. Jej plody - kaleráby, kapusta, cibuľa a burgyne zaujali veľkosťou.

 

Pestovatelia súťažili v troch kategóriách.
Komisia v zložení: p. Brož (Raková), p. Honíšek (Raková), p. Fedor, p. Šumský a p. Huláková vyhodnotili súťaž nasledovne:

I. kategória: Najkrajšie jablko:

  1. miesto: Melódia – Jozef Podolinský
  2. miesto: Bohémia - Štefan Šumský
  3. miesto: Gloster - Milan Brisučiak

II. kategória: Najkrajšia hruška:

  1. miesto: Lukasova – Emília Chalupková
  2. miesto: Krivica – Albín Petrek
  3. miesto: Bocsova fľaška – Emil Pagáč

III. kategória: Najkrajšia zostava:

  1. miesto: Eva Prídavková
  2. miesto: Emília Šumská
  3. miesto: Marta Dubovická

Mimoriadnu cenu výstavy komisia udelila za ukážku časti svojej pestovateľskej zbierky mäsožravých a tropických rastlín Petrovi Kulasovi. Tu sa návštevníci zdržali vari najdlhšie, pretože ukážka bola nezvyčajne vzácna. Svoj obdiv vyjadrovali najmä žiaci, ktorí potajomky testovali reakciu malých rastlín a zároveň s rešpektom udržiavali bezpečnú vzdialenosť od tých väčších.
Janka Huláková venovala navyše 2 cenové poukážky zvlášť vylosovaným pestovateľom Helene Fedorovej a Emilovi Pagáčovi.
Výstavu obohatili: Emília Šumská, Eva Prídavková, Marta Dubovická, Ján Jančula, František Fedor, Helena Fedorová, Ján Hulák, Janka Huláková, Štefan Šumský, Marián Halvoník, Anna Halvoníková ml., Anna Halvoníková st., Milan Brisučiak, Peter Kulas, Emil Pagáč, Mária Šadibolová, Anna Jantulová, Emília Chalupková, Albín Petrek, Jozef Podolinský, Marián Halvoník, Emília Mikolášová, Rafael Slepiak, Janka Chovancová, Mária Chovancová, Štefánia Gavenčiaková, Pavla Kuniaková, Jozef Mazúr, František Podolinský a Alojz Sobol.

Všetkým sa poďakoval za organizáciu a účasť starosta obce Jozef Balačin, ktorý ocenil celkovú úroveň a priebeh výstavy. Pri príležitosti 50. výročia od založenia Spolku záhradkárov v Harvelke v spolupráci s Novou Bystricou ocenil zakladateľa spolku Františka Fedora.
Po vyhodnotení súťaže si všetci pestovatelia spoločne posedeli pri pohostení a vymenili si svoje pestovateľské skúsenosti.

Celú výstavu finančne podporil Obecný úrad v Novej Bystrici a Janka Huláková – Kvetinárstvo. O výzdobu sa postarali svojimi výtvarnými prácami žiaci ZŠ s MŠ Nová Bystrica.
V nasledujúce dni výstavu navštívili deti z materskej školy a žiaci základnej školy. Ovocie pestovatelia podarovali deťom materskej školy.

Všetci, ktorí sme sa podieľali na príprave a priebehu výstavy ďakujeme pestovateľom a všetkým, ktorí svojou prítomnosťou prispeli k príjemnému a hodnotnému prežitiu nedeľného dňa.

Eva Joneková

 

zskmojekysucekysucke muzeum